16 Temmuz 2007

KAYISILAR


Uzun zamandır hayatım oldukça yoğundu. Okulu bitirme uğraşları, sınavlar, mezuniyet, misafirler ve bir de iş... Ama şimdi her şey biraz rayına oturmaya başladı. Daha düzenli ve umarım daha çok nefes alabileceğim bir dönem olacak. Bu durumda mutfakla alakam da eski haline dönerse çok mutlu olacağım. Çünkü orası benim hem kafamı boşalttığım hem keyif aldığım hem de sonunda bu keyfin sonuçlarını sevdiklerimle paylaşabildiğim bir yer... Bu aralar (ve uzun bir süre de böyle olacak) her hafta başka şehirlerden paketlerim oluyor. Oranın neyi meşhursa artık... Geçen hafta Malatya'dan gelenler tabii ki kayısı lezzetleriydi. Ah, bir de kayısı sabunu ve kayısı kolonyası :) Sanırım uzun süre sonra ilk mutfak maceram bu kayısılar üzerine kurulacak. Aslında aklımda birkaç tarif var, bugün yarın yaparım diye umuyorum. Şimdilik sizinle yurdumuzn bu güzellerini paylaşmak istedim. Öndeki kuru kayısılara "gün kurusu" deniyormuş. Toprağa serilip güneşte kurutuluyorlarmış. Tabii tatları normal kuru kayısıdan çok daha farklı, kayısı severler peşine düşsün derim :) Ortadaki sepet, anlaşılacağı üzere hediyelik sepeti. Yanındakine de "kayısı döneri" diyorlarmış. İçinde şam fıstığı olan yaprak şeklinde bir kayısı ezmesi gibi... Nasıl tanımlayacağımı tam bilemedim :) Arkasındakile "muska". Şeker pestiline sarılmış çekilmiş antep fıstığı. Onu pek beğenmedim, benim damak zevkim değil pek. Koca bir kutu da taze kayısı. Tabii tam kayısı zamanında gitmenin bir getirisi. Tadı gerçekten çok güzel. Bu kadar kaliteli ürünler yetiştiren bir kentin, bundan bu kadar az kazanç sağlaması çok üzücü. "Keşke doğal olarak sahip olduklaırmızın değerini daha iyi bilsek, daha verimli kullansak dedirtiyor" insana. İşte bu kayısılar bir dahaki mutfak maceramda başrolü oynayacaklar. Sizlerle de paylaşayım istedi :)

2 Comments:

Blogger ayseyaman said...

Sevgili Tuğçe,
iyi güzel yapmışsın memleketimizin lezzetlerini dökmüşsün masaya ama gurbette hasret çeken yaman ayse'yi hiç mi düşünmezsin? :))
Saka bir yana gözüm gönlüm açıldı.
Hepsinin tadına benim yerime de bakar mısın? :)
Sitenize daha önce geldim ama yorum bıraktımmı hatırlamıyorum. Tanıştığımıza sevindim. :)
Bunun üzerine size çilekli buzlu piramit ikram etsem bir kutu muska alabilir miyim? :))
Çok mu soru soruyorum? :D
Sevgilerle

22:56  
Blogger tugce:-) said...

ayşeciğim,
keşke elimde olsa da sana ikram edebilsem:) hiçbir şey ikram etmesen de muskaları alırsın ama o çilekli piramide kim hayır diyebilir ki? :))
ben de tanıstığımıza sevindim, çok güzel bir siten var, okumaktan çok keyif aldım:) artık sık sık görüşürüz ;)

18:29  

Yorum Gönder

<< Home